У наш час нерідко трапляються ситуації, коли кредитори порушують законодавство під час стягнення заборгованості. Одним із прикладів може бути діяльність кредитних спілок, таких як КРЕДИТНА СПІЛКА "УКРАЇНСЬКА КРЕДИТНА СПІЛКА", які подали позов до суду та вимагають повернути борг. У цій статті ми розглянемо, як можна захистити свої права та що робити у разі незаконних дій з боку кредитора.
Що криється за визначенням незаконного стягнення боргу за кредитом?
Недобросовісні дії Української кредитної спілки можуть включати як подання позову до суду щодо спірного боргу, так і досудовий порядок, наприклад:
1. Застосування погроз або психологічного тиску.
Не є секретом, що деякі колектори вдаються до психологічного впливу на боржників. Такі дії є незаконними, але з ухваленням Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо споживчих кредитів, наданих в іноземній валюті" № 1381-IX від 13 квітня 2021 року, який набув чинності 23 квітня 2021 року, чітко визначено коло позичальників, які мають право на реструктуризацію своїх кредитних зобов'язань. Однією з обов'язкових умов для участі в такій програмі є відсутність іншого житла у власності позичальника.
Ці положення закону є логічними та послідовними, адже їх основна мета полягає у підтримці позичальників, які зіткнулися із труднощами під час виплат за кредитами, отриманими в іноземній валюті. Такі заходи спрямовані на відновлення їх платоспроможності, що зазначено у другому абзаці пункту 2 Пояснювальної записки до проєкту Закону "Про внесення змін до розділу IV "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про споживче кредитування" (щодо кредитів в іноземній валюті).
2. Стягнення боргу без рішення суду.
Ще донедавна актуальним було стягнення боргу шляхом здійснення виконавчого напису нотаріуса, для чого не було потрібно подавати позов до суду. Приватний нотаріус здійснював виконавчий напис, передавав його кредитній спілці, після чого відкривалося виконавче провадження, і починалися "сюрпризи": арешт банківського рахунку, стягнення 20% із заробітної плати. Зараз виконавчі написи на договорах ненотаріальної форми заборонені. Тож стягнення боргу кредитор може здійснити лише через залякування або в судовому порядку.
3. Перепродаж боргу колекторським агентствам із порушенням законодавства.
Загалом КРЕДИТНА СПІЛКА "УКРАЇНСЬКА КРЕДИТНА СПІЛКА" є колекторською компанією, адже на даний момент її ліцензія на кредитування анульована, і діяльність із видачі нових кредитів неможлива.
4. Стягнення додаткових комісій, штрафів або інших платежів, не передбачених договором.
Кожна з цих дій порушує права позичальника і може бути оскаржена відповідно до законодавства України.
Законодавство України, зокрема Цивільний кодекс та Закон "Про захист прав споживачів", захищає права позичальників. Кредитор зобов'язаний діяти виключно в рамках договору та закон
Залиште заявку — ми знайдемо рішення для вашої ситуації!
Безкоштовна консультація